• All
  • Middle School
  • School Leadership
  • Staff
  • Upper School

Natalie Abel

Learning Support Specialist

Elizabeth Andersen

College Counselor, Literary Thinking

Mike Anderson

College Counselor, Learning Support Specialist

Jamie Andrus

Learning Support Coordinator

Amis Balcomb

F&PA: Visual Arts

Bob Baldwin

Director of Operations

Vickie Baldwin

Director of Institutional Advancement

Jeff Bandel

Social Science

Burton Barrager

Scientific Thinking

Kristine Berg

Executive Assistant to the Upper School

Meg Blyler

Admissions Events Coordinator

Laura Botero

Spanish

Lani Bowker

Senior Accountant

Jennifer Boyden

English

Jonathan Briggs

Director of Strategy, Technology, and Innovation

Ed Castro

F&PA: Music & EICL Co-Coordinator

Vandana Chalana

Physical Education: Yoga

Rhiannon Chelini

Accounting and Human Resource Manager

Jennifer Chi

Admissions Communications Coordinator

Derek Clarke

Director of IT Operations

Ian Corey-Boulet

Learning Support Specialist

Lisa Coulter

Auxiliary Services Coordinator

Angela McKeirnan Collins

School Nurse

Monica Cowdery

Learning Support Specialist

Jeffrey Covington

English

Shar Crockett

Food Service Support

Kristina Dammrose

Enrollment Management Coordinator

Matt Delaney

Director of Academic Design and Integration

Jannell Denhart

Database and Network Administrator

Katie Dodd

Science

Anne Duffy

Science, Mathematics

Alek Edmonds

Technical Theatre

Ginger Ellingson

Director of Fine & Performing Arts

Kim Eng

Director of Athletics

Steve Fassino

Mathematics

Emma Ferguson

Spanish

Javier Fernandez

Food Services Support

Sam Foote

School Counselor

Sarahlyn Fritts

Accounts Payable

Lisa Frystak

F&PA: Drama

Sarah Gately

Mathematics

Michael Graybeal

Mathematics

Victor Guevara

Custodian

Bart Gummere

Associate Head of School for College Counseling and Alumni Relations

Cristina (Tina) Hadden

Administrative Services Director

Paul Hagen

Director of Student Well-Being

Alicia Hale

Historical Thinking

Karla Harris

Student Life Coordinator

Melissa Hayes

Physical Education

Yiyun Hendrix

F&PA: Visual Arts

Krista Henningsen

Academic Design Coordinator

Matt Henson

Day Facilities Manager

Stephanie Hinson

Director of Health Services

Wen Yu Ho

Social Science

Scott Hockert

Security/Safety Officer

Sarah Hollingshead

Technology

Dona Hunter

HR Specialist

John Jensen

Night Facilities Manager

John Kaminsky

Mathematics

Stephen Keedy

College Counselor, English

David Kelly-Hedrick

Literary Thinking, Experiential Education Coordinator

Adam Kruger

Science

Elin Kuffner

Scientific Thinking, Librarian

Alexander Langer

Social Science

David Lao

Science

Jordan Lettau

Facilities Director

Katelin Lewellen

Technology

Jonathan Litten

English

Bert Loosmore

Mathematics

Molly Lori

Spanish

Michelle Lorne

School Counselor

Allison Luhrs

English, College Counselor

Terry Macaluso

Head of School

Rick MacKenzie

Technical Theatre

Janine Martorano

Dining Services Director

Jose Mendez Martinez

Food Services Support
 

Bess McKinney

Social Science & EICL Co-Coordinator

Caitlin McLane

Social Science

Katie Meredith

Assistant to Institutional Advancement

Cheryl Schenk Miller

Director of Enrollment Management

Erroll Milligan

Facilities Support

Karen Mills

Literary Thinking

Kelly Moore

Scholar in Residence

Jack Nolan

Technology Support Specialist

An Nuon

Physical Education

Elena Olsen

English, College Counselor

Casey Otley

Director of Finance and Operations

Sarah Peeden

Head of Middle School

Randi-Louise Peterson

Executive Assistant to the Middle School

Vanessa Ragan

Facilities Support

Gilbert Ragudos

Executive Chef

Rikki Reddy

Sous Chef

Randy Reina

Mathematics

Kim Richards

Administrative Assistant to the Office of Student Well-Being

Josefa Ruiz Mercader

Spanish

Krissy Russell

Scientific Thinking

Amy Sanchez

School Counselor

Angela Sanchez

Faculty

Jeff Sanderson

Mathematics

Verity Sayles

English, Assistant Head of Upper School

Heidi Shannon

Food Services Support

Angie Sharp

Assistant Director of Athletic Operations

Samuel Shaw

Social Science

Brandon Smith

Mathematics

Maddie Stearns

Mathematics

John Stegeman

Head of Upper School

Jeff Sternitzky

Campus Ambassador

Luke Stromberg

F&PA: Music

Masato Sudo

Technology

Kadie Thompson

Physical Education: Wellness

Sam Uzwack

Head of School–elect

Kelly Violette

Spanish, College Counselor

Adam Waltzer

Science, College Counselor

Evan Williamson

Registrar

Ryan Winkelmann

Historical Thinking

Malcolm Yates

Spanish

Dan Yezbick

MS Humanities Faculty

Katie Yost

Administrative Assistant to Alumni Relations and College Counseling

Cali Yuusuf

Security/Safety Officer